Προγραμμα Συνεδριου Σεπτεμβρη 2012

Πρόγραμμα Συνεδρίου Σεπτέμβρη 2012

ETHΣIO ΠANEΛΛAΔIKO ΣΥΝΕΔΡΙΟ
4 – 8 Σεπτεμβρίου 2012
ANΩTAΤΗ ΣXOΛH KAΛΩN ΤΕΧΝΩΝ (Πειραιώς 256)

ΠPOΣKΛHΣH
Η Ένωση Εκπαιδευτικών Εικαστικών Μαθημάτων σας προσκαλεί στο ετήσιο Πανελλαδικό Συνέδριό της, το οποίο θα διεξαχθεί στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών (Πειραιώς 256) 4 – 8 Σεπτεμβρίου 2012 ώρες 09:00-13:00 και 15:00-20:00

Θεματικές ενότητες συνεδρίου
• Οι εξελίξεις στη Γενική Παιδεία και την Καλλιτεχνική Εκπαίδευση

•  Το σύγχρονο εικαστικό κόσμημα

•  Νέες τεχνολογίες στην καλλιτεχνική εκπαίδευση

•  Ομάδες συζήτησης και επεξεργασίας θεμάτων καλλιτεχνικής παιδείας

• Λειτουργία εργαστηρίων εικαστικών, παιδαγωγικών, πολυμέσων

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΤΡΙΤΗ 4 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

  09:00 Προσέλευση συμμετεχόντων – Εγγραφές

    11:00 Άνοιγμα εργασιών – Χαιρετισμοί

     Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ Η ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ

     ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

    – Εκπρόσωπος Πρυτανείας ΑΣΚΤ

    – ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΦΑΤΟΥΡΟΥ: Μέλος Δ.Σ. ΟΛΜΕ

    – ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΡΑΣ: Μέλος Δ.Σ. ΔΟΕ

    – ΕΥΑ ΜΕΛΑ: Πρόεδρος ΕΕΤΕ

    – ΖΩΗ ΧΑΤΖΗ: Πρόεδρος ΕΚΚΜΜΕ

    

13:00   Μ ε σ η μ ε ρ ι α ν ή δ ι α κ ο π ή

 Παρουσίαση εργαστηρίων

    

15:00  ΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΟΣΜΗΜΑ

    

    • ΕΥΣΤΡΑΤΙΑ ΡΟΥΣΣΟΥ: Γλύπτρια, εκπαιδευτικός

     «Ιστορική διαδρομή του κοσμήματος»

     • ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ ΣΑΓΙΑΝΝΟΣ: Σχεδιαστής αντικειμένων και κοσμημάτων

     «Κόσμημα, υλικά και τεχνολογία στον ιστό της κοινωνίας  ως  έργο τέχνης»

    
     • ΑΛΙΚΗ ΣΤΡΟΥΜΠΟΥΛΗ: Γλύπτρια, σχεδιάστρια σύγχρονου κοσμήματος

     • ΠΟΛΥ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ: Σχεδιάστρια σύγχρονου κοσμήματος

     • ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΚΑΝΔΑΡΑΚΗ: Σχεδιάστρια σύγχρονου κοσμήματος, εκπ/κός

     • ΡΑΛΟΥ ΚΑΤΣΑΡΗ: Σχεδιάστρια σύγχρονου κοσμήματος, εκπ/κός

     «Το σύγχρονο κόσμημα: έμπνευση, παιχνίδι, πειραματισμός, υλικά,  ανακάλυψη, μεταμόρφωση, ταξίδι»

    16:30 ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

     • ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΝΤΕΠΙΑΝ: Εικαστικός, εκπαιδευτικός

     «Τεχνικές Κινούμενης Εικόνας.

     Η Κινούμενη Εικόνα στο Δημοτικό Σχολείο»
   
     • ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΚΑΛΑΜΑΡΑΣ: Γλύπτης, εκπαιδευτικός

      «Μέθοδοι δημιουργίας animation για τα σχολεία»

     • ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός

      «Επεξεργασία ψηφιακής εικόνας»

    18:00  ΨΗΦΙΔΩΤΟ

     • ΚΑΛΛΙΑ ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ: Γλύπτρια, εκπαιδευτικός

      «Ψηφιδωτή κρήνη»

    18:20  ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ

     • ΙΩΑΝΝΑ ΚΙΛΙΜΗ: ζωγράφος, εκπαιδευτικός Art Therapist, MA.AT.  

     «»Self-box»-η πρόκληση της μετα-μορφής»

      (Γνωριμία με την θεραπεία μέσω των εικαστικών- Art Therapy)

    

      • ΝΙΚΗ ΡΟΥΜΠΑΝΗ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός

       «Χτίζοντας ως παιδαγωγοί, την τάξη: ανθρώπινες σχέσεις και 

     εκπαιδευτικά αποτελέσματα »

    19:30   Ε γ γ ρ α φ ή σ τ α ε ρ γ α σ τ ή ρ ι α
    

     ΤΕΤΑΡΤΗ 5 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

     09:00 – 14:00  Εργαστήρια
    

    15:00 – 18:00  Ομάδες συζήτησης και επεξεργασίας

     θεμάτων καλλιτεχνικής παιδείας

    20:00   ΜΟΥΣΙΚΗ  ΒΡΑΔΙΑ ΣΤΗΝ  ΕΠΑΣΚΤ (Πανός 19Α – Πλάκα)

 
      ΠΕΜΠΤΗ 6 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

    09:00 – 14:00  Εργαστήρια

    

    14:00 – 20:00  Ετήσια Εκλογοαπολογιστική Γενική Συνέλευση Ένωσης

    

     ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 7 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

    

    Από 09:00-18:00 παράλληλα με το πρόγραμμα του συνεδρίου διενεργούνται Εκλογές για ανάδειξη νέου Δ.Σ. της Ένωσης Εκπαιδευτικών Εικαστικών Μαθημάτων

    

    09:00 Προσέλευση εγγραφές

    

    10:00 ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΟΚΚΙΝΑΚΗ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός

     «Τα μυστικά του 12ου. Γυρίζοντας μια ταινία στο Γυμνάσιο»

    10:20 ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΜΟΒΣΕΣΙΑΝ – ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΕΛΟΓΙΑΝΝΗΣ: Ζωγράφοι, εκπαιδευτικοί

     «Ο χορός της ζωής και της τέχνης»

    10:40 ΑΝΝΗ ΝΙΚΟΛΑΪΔΟΥ-ΚΟΣΜΕΤΑΤΟΥ: Χαράκτρια, εκπαιδευτικός

    «Δραματοποιήσεις στο μάθημα της ιστορίας τέχνης και συμπεράσματα

    μιας ερευνητικής εργασίας στο ΓΕΛ Βουλιαγμένης»

    11:00 ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΜΙΣΘΟΥ: Πληροφορικός MSC Δ/ντρια 13ου Γ ΕΛ Αθηνών

       «Εμπειρίες από την εφαρμογή των ερευνητικών εργασιών στο Γενικό Λύκειο»

    11:20 ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΠΕΡΕΔΗΜΑΣ: Ζωγράφος, Σχ. Σύμβουλος πεδίου «Πολιτισμός»

     κλάδου ΠΕ08, Β. & Ν. Αιγαίου και Κρήτης

       «Σχέδιο ερευνητικής εργασίας-δυναμική ομάδας»

    11:40 ΜΑΝΩΛΗΣ ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ: Εικαστικός, εκπαιδευτικός3ου ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου Σχολής. «Φωτογραφίζοντας τις καθημερινές διαδρομές – Ερευνητικές εργασίες & ΕΠΑΛ»  

    12:00 – 13:00 Συζήτηση

     Μ ε σ η μ ε ρ ι α ν ή δ ι α κ ο π ή

    

    15:00 ΤΙΤΙΚΑ ΣΑΛΛΑ: Ζωγράφος, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Διδακτικής της Τέχνης, ΑΣΚΤ

    «α) Η διαδικασία αναγνώρισης τίτλων του Εξωτερικού. β) Οι στόχοι της καλλιτεχνικής παιδείας στην ΑΣΚΤ»

    15:20 ΛΟΥΪΖΑ ΚΑΚΙΣΗ: Καθηγήτρια Αισθητικής Αγωγής Πανεπιστημίου Αθηνών
    «Οι Εικαστικές Τέχνες στο Π.Τ.Δ.Ε. Πανεπιστημίου Αθηνών»

    15:30 ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΟΣ: Αναπληρωτής Καθηγητής (Τμήμα Επιστημών της Εκπ/σης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία, Πανεπιστήμιο Πατρών)

     «Μαθήματα τέχνης στα Παιδαγωγικά Τμήματα. Ένας προβληματισμός για την
    κατάρτιση των μελλοντικών εκπαιδευτικών»

    15:40   ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΕΣΑΣ: Γλύπτης, καθηγητής Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

     «Η εφαρμογή των παιδαγωγικών μαθημάτων στο Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών Φλώρινας»

    15:50 ΟΛΓΑ ΖΙΡΩ: Γλύπτρια, Σχολική Σύμβουλος ΠΕ 08

      «Καινοτόμες δράσεις στην εκπαιδευτική πρακτική»

    16:10 -17:00 Συζήτηση

    

    Παρουσίαση από ομάδες εργασίας θεμάτων καλλιτεχνικής παιδείας

    

    17:00  Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

    

    17:20  Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Γυμνάσιο-Λύκειο)

    

    17:40 Δευτεροβάθμια Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση (ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ)

    

    16:40   18:00  Ειδικά Σχολεία

    

    18:20  Καλλιτεχνικά Σχολεία

    

    18:40 Μουσικά Σχολεία

    

    19:00 – 20:00 Συζήτηση

    

     ΣΑΒΒΑΤΟ 8 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

     09:00 – 14:00  Εργαστήρια

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.